Balkan Travel Logo

Bulgaristan Konsolosluğu Yetkili Acentası

Vize Sihirbazı

Bulgaristan Oturum İşlemleri

Firmamız 2007 yılından bu yana turizm, vize, vatandaşlık, eğitim danışmanlığı konusunda hizmet vermektedir ve alanında en önde gelen kuruluşlar arasında yer almaktadır. Her geçen yıl tecrübemiz artmış ve hizmet ağımız genişlemiştir.

Türk vatandaşları, Bulgaristan’a kısa süreli ziyaretlerde C tipi vize, uzun süreli (90 günden fazla) konaklamalarda ise D tipi vize almak zorundadır. Schengen bölgesinde yer alan birçok ülkeye göre Bulgaristan için D vizesi daha kolay alınabilmektedir.

Uzun süreli vizelerde eğitim, ticari amaçla Bulgaristan’a gitme, evlilik, Bulgaristan’da şirket kurma ya da temsilcilik açma gibi farklı nedenlerle ülkede yaşamak zorunda kalanların, seyahat amacına göre vize başvuru işlemleri de farklı olacaktır. Yani seyahat amacına göre prosedür ve hazırlanması gereken evraklar farklıdır. 

Bulgaristan’da oturum izni almak için D vize alınması gerekmektedir. Bu doğrultuda, öncelikle kişinin Bulgaristan Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği firmalar aracılığıyla kendisine uygun evrakları hazırlayarak başvuruda bulunması şarttır.

Konsolosluk tarafından onay alınmasının ardından, işlemler Bulgaristan’da devam etmektedir. Bu aşamada, kişinin Bulgaristan’da ikamet edeceği yerleşim yerinin bağlı olduğu Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi’ne de başvuru yapması gerekmektedir. Sonrasında Bulgaristan oturum izni alınabilmektedir. 

Oturum izni ilk seferde 1 yıllık verilmesine rağmen bazı durumlarda 3 ya da 6 aylık olarak da verilebiliyor. Ayrıca kişi, Bulgaristan’da vizede belirtilen süreden daha uzun süre kalmak isterse, oturma izninin süresi uzatılabiliyor. 

Diğer yandan, Bulgaristan’da oturum izni alarak kanunlarda belirtilen şartları yerine getiren kişi, istediği taktirde Bulgaristan vatandaşlığı için başvuruda bulunabiliyor.

Oturum izni için gerekli evrakların düzenlendikleri tarihten itibaren geçerlilik süresi kısıtlı olduğu için başvuru aşamasında zaman oldukça önemlidir. 

Bu doğrultuda deneyimli kadromuz ile Bursa, İzmir ve Bulgaristan’daki ofislerimizde Türk vatandaşların Bulgaristan’a oturum izni alması konusunda yardımcı olmaktayız. 
Balkan Travel aracılığı ile işlemler daha kısa sürede ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. 

Balkan Travel bünyesinde oturum izni ve D vize ile ilgili her türlü destek sağlanırken, vize başvuruları da yapılabilmektedir.